Δευτέρα, 29 Νοεμβρίου, 2021

Κούβελας: Πιθανόν το έμφραγμα του Χαρδαλιά να είναι παρενέργεια του εμβολίου

Ο καθηγητής Φαρμακολογίας του ΑΠΘ, Δημήτρης Κούβελας, σε ανάρτησή του στο Facebook υποστήριξε πως η περιπέτεια υγείας του Νίκου Χαρδαλιά ίσως οφείλεται στον εμβολιασμό του κατά του κορονοϊού.

Η ανάρτηση έχει προκαλέσει πολλά ερωτήματα καθώς έχει περάσει αρκετό διάστημα από τον εμβολιασμό του κ Χαρδαλιά.

Συγκεκριμένα, ανάρτησε:
«Από τη θέση που βρίσκομαι, ως συνάνθρωπος και συμπολίτης, εύχομαι στον κ. Χαρδαλιά καλή ανάρρωση.

Από την ίδια θέση, ως Ιατρός και Καθηγητής Κλινικής Φαρμακολογίας, προτρέπω τον κ. Χαρδαλιά, τους θεράποντες και τους φροντιστές του, να υποβάλλουν κίτρινη κάρτα στον ΕΟΦ, δυνητικής ανεπιθύμητης δράσης του εμβολίου κατά του COVID-19 στο το οποίο υπεβλήθη.

Το οξύ στεφανιαίο σύνδρομο περιγράφεται στις αναμενόμενες ανεπιθύμητες δράσεις των εν λόγω εμβολίων και ο ασθενής βρίσκεται στο χρονικό φάσμα εκδήλωσης της ανεπιθύμητης.

σχετικα αρθρα

ροη ειδησεων