Κυριακή, 26 Σεπτεμβρίου, 2021

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Το πρόγραμμα των Eλλήνων αθλητών για την Πέμπτη (29/7)

Το δίδυμο των Κυρίδου-Μπούρμπου πέρασαν στον τελικό, πραγματοποιώντας παγκόσμιο ρεκόρ την Τετάρτη και αύριο θα αγωνιστούν με στόχο το μετάλλιο. Ακόμα, η Εθνική ομάδα πόλο μετά τις εξαιρετικές εμφανίσεις με Ουγγαρία και Ιταλία, θέλει τη νίκη με την οικοδέσποινα Ιαπωνία για να εξασφαλίσει την πρόκριση στα προημιτελικά.

Η Άννα Κορακάκη ξεκινάει στα προκριματικά για το σπορ πιστόλι 25 μέτρων, προκειμένου να διεκδικήσει την πρόκριση στον τελικό.

Επίσης, ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη θα αντιμετωπίσουν το δίδυμο των Άσλεϊ Μπάρτι και Τζον Πιρς από την Αυστραλία.

ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ 7ης ΗΜΕΡΑΣ

ΠΕΜΠΤΗ 29 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Tokyo Aquatics Centre

-4Χ100 Μικτή ατομική: Προκριματικές σειρές (14:27): Συμμετοχή εθνικής ομάδας (2η σειρά)

ΤΕΝΙΣ

Ariake Tennis Park – Court 2

-Προημιτελικοί μεικτού (3ο ματς στη σειρά στο Court 2) – Μαρία Σάκκαρη/Στέφανος Τσιτσιπάς εναντίον Άσλεϊ Μπάρτι/Τζον Πιρς (Αυστραλία)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Kamakura

-RS:X Ανδρών: Ιστιοδρομίες 10-12 (09:20): Βύρωνας Κοκκαλάνης

Kamakura

-RS:X Γυναικών: Ιστιοδρομίες 10-12 (07:05): Κατερίνα Δίβαρη

Fujisawa

-Laser Radial Γυναικών: Ιστιοδρομίες 7-8 (06:15): Βασιλεία Καραχάλιου

Enoshima

-Finn Ανδρών: Ιστιοδρομίες 5-6 (08:35): Ιωάννης Μιτάκης

Zushi

-470 Ανδρών: Ιστιοδρομίες 3-4 (09:05): Παναγιώτης Μάντης – Παύλος Καγιαλής

Enoshima

-470 Γυναικών: Ιστιοδρομίες 3-4 (06:05): Αιμιλία Τσουλφά – Αριάδνη Σπανάκη

ΠΟΛΟ

Tatsumi Water Polo Centre

-Αγώνας Α΄ ομίλου (12:20): Ελλάδα – Ιαπωνία

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Asaka Shooting – 25m Range

-Σπορ πιστόλι γυναικών 25m – Προκριματικά: Βολές ακριβείας (03:00): Άννα Κορακάκη

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Sea Forest Waterway

– Μονό σκιφ γυναικών: Ημιτελικοί για θέσεις 1-12 (04:30): Αννέτα Κυρίδου

Sea Forest Waterway

-Μονό σκιφ ανδρών: Ημιτελικοί για θέσεις 1-12 (05:10) Στέφανος Ντούσκος

Sea Forest Waterway

-Δίκωπος γυναικών (03:30): Τελικός Α (Θέσεις κατάταξης 1-6) – Χριστίνα Μπούρμπου – Μαρία Κυρίδου

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Yumenoshima Final Field

-Ατομικό γυναικών: Φάση των «64» (06:32): Ευαγγελία Ψάρρα εναντίον της Τσιά-Εν Λιν (Ταϊπέι)

Διάρκεια αγώνων: 10:00 – 12:40

Ατομικό γυναικών: Φάση των «32»: Ευαγγελία Ψάρρα (εφόσον προκριθεί)

σχετικα αρθρα

ροη ειδησεων